Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Brian a Nkosana a jejich pobyt v Praze

Brian a Nkosana pracovníci salesiánské organizace Life Choices strávili v ČR 7 dní. Během jejich pobytu v ČR navštívili Prahu, Fryšták, Zlín a Hradec Králové. Z Rakouska k nám přijeli do Prahy a byli zde 3 dny. O jejich programu v Praze nám napsala Saša Ševčíková.

Do Prahy přijela návštěva z Jihoafrické republiky o den dřív, ale to vůbec nevadilo. Mohla jsem s nimi strávit o den déle a to mě jen těšilo.


Ve čtvrtek 24.6.2010 po seznámení s Nkosanem a Brianem při snídani jsme se vydali do jazykového gymnásia Nad Alejí na Praze 6. Zde předvedli své úžasné představení zaměřené na zvýšení informovanosti českých studentů o problémech JAR. Podle mého názoru se Jihoafričanům podařilo vytvořit skvělou atmosféru. Studenti reagovali velmi spontánně a nejednou se přidali k jejich tanci a hrám.
Odpoledne jsme věnovali přípravám na páteční představení v rámci finále soutěže Šampióni pro Afriku. Večer jsme již pouze s Brianem podnikli výlet po pražských památkách.

V pátek, jak je již uvedeno výše, jsme se zúčastnili finále soutěže Šampióni pro Afriku, kde Nkosana s Brianem předvedli zkrácenou verzi svého vystoupení. Ve chvíli, kdy si vzali mikrofon, tak doslova roztančili celý sál. Na konci ještě předali dorty vítězům a opět rozpohybovali všechny přítomné. O přestávkách se živě bavili s účastníky soutěže.


Celá soutěž zaměřená na Afriku se jim velmi líbila. Měli možnost ochutnat africký millipap s chakalakou a zavzpomínat tak na svou rodnou zemi. Když jsem se Briana zeptala, co na to všechno říká, tak odpověděl: „Afrika je kontinent, který se vypořádává se spoustou problémů. Mnoho lidí ztratilo víru v tento kontinent. Zdá se, že problémů je příliš mnoho. Dvacátý pátý červen byl pro mě velmi emotivní - vidět tolik mladých lidí, snažících se pomoci těmto zemím a udělat tento svět lepší pro každého. To je něco, co by nemělo být bráno na lehkou váhu. Prostě potřebujeme motivovat více lidí, aby pomohli těm, kteří si nemohou pomoci sami.“


Po slavnostním obědě jsme jeli na prohlídku pražského centra. Den jsme pak zakončili táborákem v Jílové u Prahy, kde jsme si opekli buřty, zazpívali české i anglické písničky. Nechyběla ani chvilka poezie v podání Briana a africký tanec. Na oplátku jsme je naučili českou mazurku.


Osobně jsem velice ráda, že jsem měla příležitost poznat oba naše hosty, kteří jsou jedním slovem skvělí.

 

Saša Ševčíková 

Od září 2010 do srpna 2011 dobrovolnice v JAR

 

Na fotografie z Prahy se můžete podívat ZDE.


Príbuzné clánky


Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA