Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

V Kobylisích se ve finále utkali Šampióni pro Afriku!

Konečně známe vítěže soutěže o nejlepší rozvojový projekt Šampióni pro Afriku. Finále se uskutečnilo v pátek 25.6. 2010 v Praze Kobylisích. Přijelo 10 týmů z celé ČR. Této události se také zúčastnili Nkosana a Brina, návštěva z Jihoafrické republiky.

Projekt Šampióni pro Afriku již několik měsíců seznamuje mladé lidi v České republice s životem jejich vrstevníků v Africe. Využívá mediálního ohlasu Mistrovství světa ve fotbale v JAR. A právě v tento čas, kdy jednotlivé fotbalové týmy bojují o titul Mistr světa, vyvrcholila soutěž o nejlepší rozvojový projekt, kde se hrálo o titul Šampión pro Afriku. Soutěž probíhala ve dvou kolech. Studenti a žáci realizovali své projekty na téma Afrika, rozvojová spolupráce, děti ulice a fotbal ve svých školách a městech. Ze 39 přihlášených týmů žáků základních a středních škol nebo dětí z nízkoprahových klubů se do finále probojovalo deset nejlepších.

25. 6. 2010 oživlo Salesiánské centrum v Praze v Kobylisích mladými lidmi, kteří sem přijeli z celé České republiky. Nejlepší projekty vytvořili žáci základních škol v Příboře, Zlíně, Staňkově, Hradci Králové, Nymburku a Loučné nad Desnou. Na finále panovala skvělá atmosféra. Jeho součástí bylo představování jednotlivých projektů a vědomostní soutěž. Zástupci týmu poznávali na obrázcích např. vuvuzelu – africkou trumpetu, sangomu – afrického léčitele nebo třeba ostrov, kde byl vězněn Nelson Mandela. Také si vyzkoušeli nosit předměty na hlavě, jako to dělají v Africe, nebo se utkali v soutěži Riskuj.

Prezentace projektů byly velmi zajímávé a nápadité.  Tým ze ZŠ Pouchov Hradec Králové povídal o své cestě do Afriky. Soutěžící ze Zlína nám pustili kousek zajimávého filmu o rozdílech mezi Evropou a Afrikou, který natočili, a žáci z Loučné nad Desnou nám uvařili tradiční africké jídlo Milippap s Chakalakou. „Chutná úplně jako ta naše Chakalala. Jsem rád, že jím zase něco afrického,”  řeklNkosana z Jihoafrické republiky, který je již 5 týdnů v Evropě a v rámci projektu Šampióni pro Afriku navštěvuje s Brianem školy ve všech partnerských zemích projektu. Nkosana s Brianem zpestřili finále krátkým kulturním programem a roztančili celý sál. Naučili nás tanec “Banana” nebo “Welcome to Cape Town”. O přestávce  byla možnost se s nimi ještě pobavit.

A jak to vlastně dopadlo? „Bylo těžké vybrat ty nejlepší. Každý projekt měl nějaký nápad a byl něčím zajímavý. Podle mě všechny projekty, které jsem viděl, byly nejlepší.”, řekl porotce Tadeáš Novák z PR agentury. Tadeáš společně s Lenkou Černou ze společnosti Excellent Plzeň, s. r. o. vyhlašovali výsledky soutěže.

Na prvním místě v mladší kategorii se umístil tým z Církevní základní školy ve Zlíně s projektem „ Pomáhejme Africe”. V kategorii 15 – 19 let vyhráli žáci ze ZŠ Pouchov Hradec Králové s projektem „Jedeme do Afriky. Nechceme pomáhat na dálku!” Získali tak hlavní cenu – poukázku na interaktivní meeting v Krakově.  Ale ani ostatní týmy neodešly s prázdnou. Z rukou poroty, která se dále skládala z Jany Miléřové (bývalá ředitelka sekretariátu FoRS - Forum rozvojové spolupráce), Gabriely Šterclové (bývalá dobrovolnice v Kongu) a Tomáše Vernera (ze společnosti T-Mobile), přijaly hodnotné ceny od společnosti T-Mobile, časopisů Lidé a země, 100+1, Eurobike, nakladatelství Portál a internetové obchody www.fotbalovydres.cz, www.puzzleprodej.cz a Salesiánské asociace Dona Boska. Každý tým získal fotbalový míč.

„Ten náš míč si nenecháme, ale pošleme ho našemu kamarádovi do Keni!”, řekla Eva Humlová – garant vítězného týmu.

Finále zakončil Nkosana slavnostním rozkrojením obrovského dortu ve tvaru fotbalového hřistě a fotbalového míče. Všem týmům gratulujeme!!!!

Brian s Nkosanem byli velmi nadšeni všemi projekty. Brian po skončení programu řekl: „Africa is a continent dealing with lot and lot of social issues and many people have lost hope on this continent. It seems as if there are to much issues. The 25th of June was such an emotional day for me seeing young children doing too much to help and assist in these countries being hit by poverty having one goal in mind that is to make a better world for everyone. This is something that should not be taken litely. We just need to motivate more people to help those who can not help themselves.” V překladu: „Afrika je kontinent, který se vypořádává se spoustou problémů. Mnoho lidí ztratilo víru v tento kontinent. Zdá se, že problémů je příliš mnoho. Dvacátý pátý červen byl pro mě velmi emotivní - vidět tolik mladých lidí, snažících se pomoci těmto zemím a udělat tento svět lepší pro každého. To je něco, co by nemělo být bráno na lehkou váhu. Prostě potřebujeme motivovat více lidí, aby pomohli těm, kteří si nemohou pomoci sami.“, řekl Brian.


Celý projekt Šampióni pro Afriku je realizován za finanční podpory Evropské komise a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

 

Veronika Polívková

 

Na fotografie z finále soutěže se podívejte ZDE.

Pokud se Vám níže nezobrazuje video z akce, můžete se na něj podívat ZDE.Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA