Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

European Youth Week 2009

V sobotu 8.8 se do Benediktbeuernu sjely delegace z  nejrůznějších částí Evropy, aby společně prožily European Youth Week. Tato akce, každoročně konaná v Akzionszentru v Benediktbeuernu, přilákala vedle Italů, Ukrajinců, Bělorusů nebo Poláků i Němce, Slováky a samozřejmě také nás Čechy.

Naše cesta začala v sobotu ráno na stanici Praha hlavni nádraží. Sešlo se nás celkem 5 - naše vedoucí Jana, 1 kluk a 3 děvčata. Po vřelém uvítání jsme se odebrali na nástupiště, odkud jsme vyjeli, jak jinak než se zpožděním, vlakem do Mnichova a odtud až do Benediktbeuernu. Následovalo ubytování v třílůžkových pokojích a první společný večer, kde se každý stát stručně představil.

Velkým rozdílem European Youth Week oproti klasickým táborům je svoboda volby. Na této akci se můžete rozhodnout, jestli chcete strávit den na vodě, na kolech, horskou túrou či broděním v bažinách. Důsledky našeho rozhodnutí nás strašily celé 2 dny, kdy jsme vyzkoušeli dvě z nabídek. Samozřejmě jsme jimi nestrávili celý den, a tak byla večer příležitost zahrát si fotbal, volejbal nebo basket na hřištích v areálu. Ti, kdo nechtěli ven, mohli v budově slézat horolezeckou stěnu, hrát kulečník, stolní fotbal nebo si užívat osobního volna. Avšak v 23:30 už museli být všichni na pokojích a zticha, aby mohli ráno bez problémů vstát. Rána, ta byla taky uzpůsobená každému. Ti, kteří se chtěli ráno pomodlit, měli příležitost na každodenní mši nebo meditaci a ti, kdo se chtěli občerstvit po předchozím náročném dni, mohli oslavit ráno tvrdým spánkem až do snídaně, kde se mohli povzbudit kávou, aby byli schopni normálně fungovat.

Další akcí byl takzvaný fun factory den, na který jsme se rozdělili do několika skupinek. Každá si pak připravila část společného programu (muzikál, film, občerstvení, landart atd.). Celým večerem nás pak provázel principál a dvojce klaunů z moderátorské skupinky.

Co mají děvčata ráda??? Nákupy!!! Aby se uspokojily i tyto jejich potřeby, byl na jeden den nachystán výlet do Mnichova, kde si každý mohl nakoupit, co potřeboval, ať už suvenýry, čokolády, oblečení či květinové věnce. Před tím samozřejmě nemohla chybět ani prohlídka architektonických unikátů starobylého města. Mnichov se může také pyšnit největším městským parkem na světě, takže pokud někdo potřebuje odpočinek od všudypřítomného shonu, může strávit hodinku nebo dvě hledání čtyřlístků (prohlídkou parku).

Popsal jsem vám podrobněji 3 z mnoha akcí, které jsme za uplynulý týden prožili. Ale to nebylo zdaleka všechno. Dále jsme se zúčastnili například diskotéky, diskutovali v malých skupinkách, seděli u táboráku, grilovali, společně s kněžími z Indie nebo Afriky slavili mši svatou apod.

Co mě  na Německu uchvátilo, byla příroda. Při horském výletu jsme v lese mohli vidět spadané stromy, takže jsem mel pocit jako při procházce pralesem, ale cesty byly všude dobře upravené a prostupné, takže jsme postupovali rychle. Ovšem občas jsme se museli zastavit, abychom ocenili krásu vodopádů, nebo se pokochali nádherným výhledem na průzračně čisté horské jezero.

Ale co dělá pěkný tábor táborem krásným, není příroda ani program, ale jsou to lidé. I když se občas (ale opravdu je zřídka) objevily neshody, myslím si, že se všichni k sobe chovali pěkně a otevřeně. Vznikla spousta nových přátelství, možná že i na celý život…

Abych však stále jen nechválil (a že bylo co), tak si musím také postěžovat – a to na nedostatek pudinkem plněných buchtiček, monotónnost obědových balíčků a koš vynášený jednou za 3 dny. Naštěstí však tyto problémy byly malicherné a bezvýznamné.

Předpokládám, že můžu mluvit za celou naši skupinu, když řeknu - byl to úžasný týden, kde jsme našli nové přátele a získali cenné zkušenosti. Tak doufám, že příští rok budu mít o5 možnost zúčastnit se této akce a že se díky mému článku česká delegace rozroste o další členy.:-)

Petr Vodička

 

Fotky z tohoto týdne jsou zde!Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA