Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Návrat z Lesotha

Eva Sobková – dobrovolnice v Lesothu a od října studentka druhého ročníků matematicko-fyzikální fakulty se vrátila před několika dny do České republiky. Jaké jsou její dojmy, nám řekla v krátkém rozhovoru.

Kde jsi přesně působila a co bylo náplní tvé činnosti?

Byla jsem v Lesothu, pohraničním městě Maputsoe. Od začátku jsem působila ve školce, učila výtvarnou výchovu na základní škole a matematiku na učilišti pro švadlenky. Postupem času jsem ve školce skoro přestala, pomáhla jsem více v oratoři a na střední škole s matematikou a počítači.

Našla jsi v Africe něco, o čem sis sotva myslela, že to najdeš  právě tam?

Ne.

Co jsou naopak nemilá překvapení z tvého pobytu?

Po zkušenosti s českými salesiánkami a salesiány mě nemile překvapilo chování a filosofie některých tamějších salesiánů i sester. Hlavně jejich pocit nadřazenosti. Naštěstí jsem tam byla dlouho natolik, že jsem přestala zobecňovat a potkala i lidi, ke kterým mám hluboký obdiv.

Vidíš nějaké zásadní rozdíly mezi českými dětmi a dětmi v Lesothu?

V Lesothu jsou tmavší:) Nevidím zásadní rozdíl, pokud se bavím s českým nebo lesothským nebo zambijským dítětem osobně. Mají stejné potřeby, problémy, radosti. Lidé jsou pro mě stejní, rozdílná je společnost se svými hodnotami a kulturou a jak si v této konkrétní společnosti najít k lidem cestu.

Je rozdíl mezi prací s dětmi v Čechách a Africe? Musíš k nim jako vychovatelka přistupovat jinak?

Tam musím pochopit a respektovat jejich kulturu, ale v práci samotné pro mě rozdíl nebyl.

Co sis vybavila pod slovem Afrika před rokem a co se ti vybaví teď?

Před rokem to bylo místo, kam chci jet, velký kontinent na jihu. Během toho roku jsem měla šanci cestovat a došlo mi, jak je Afrika velká, rozmanitá a rozdílná. Teď za slovem Afrika ihned následuje otázka: ,,Kde přesně v Africe?"Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA