Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

MEXIKO - Pavlína Jasenská - V Mexiku je to samá fiesta

Milí přátelé! Je třetího ledna, již tedy 2013, a to znamená, že je nejvyšší čas na třetí dopis.

FOTOGRAFIE Z MEXIKA

Měsíc prosinec byl ve znamení oslav Panny Marie Guadalupské (la Virgen de Guadalupe) a samozřejmě taky Vánoc, tzv. Mes Guadalupano – Navideño. První neděli adventní se uskutečnila pouť k Santuariu de Guadalupe (Peregrinacion al Santuario de Guadalupe). Panna Maria Guadalupská je patronkou Mexika a hodně ji tady uctívají, i všechny oslavy se konají s velkou pompou a musím říct, že mexicanos  (mexičani) se opravdu radovat umí! (i bez tequily). Když jsme putovali městem, tak zpívali, křičeli, skandovali… a já samozřejmě s nimi, protože jejich radost a smích jsou opravdu nakažlivé, a když se mexicano směje, musíte se smát s ním.

V úterý 4. prosince jsme vyrazili na setkání dobrovolníků do Mexicali. Toto setkání bylo pro všechny dobrovolníky, kteří vykonávají svoji dobrovolnou službu tady v Mexiku. Sešlo se nás něco málo přes dvacet. Nevím, jestli se ho zúčastnili všichni dobrovolníci, ale myslím, že 20 dobrovolníků je hezky počet. Toto setkaní se konalo za účelem více se poznat navzájem, sdělit si své zážitky a pocity z naší dobrovolné služby, z toho, co jsme doteď prožili (každý dobrovolník si měl připravit krátkou prezentaci o tom, co je náplní jeho dobrovolné služby), zahrát si hry a taky poklábosit. Bylo to pro mě hodně obohacující. Poznala jsem další nadšence, kteří, stejně jako já, opustili všechno, co doteď žili, své rodiny, přátele, studium, práci, aby začali novou etapu svého života – a to darovat kousek sebe, kousek z toho co vím, umím, ze svých schopností, dovedností druhým. Bylo to pro mě o to víc povzbuzující, protože jsem se zde setkala se svými sousedy, neboť v současné době vykonává svoji dobrovolnou službu tady v Mexiku 6 Rakušanů. Z toho jedna dobrovolnice je původem ze Slovinska, a jelikož slovinština je jihoslovanský jazyk a tudíž má něco společného i s češtinou, mohla jsem trošičku oprášit svůj rodný jazyk!   Další dvě dobrovolnice jsou ze Spojených států, 1 dobrovolník ze Španělska a jedna dobrovolnice, která ale již svoji službu skončila, přijela z Kolumbie. No a ostatní? Jak jinak než Mexičani.

Po návratu nás v neděli 9. prosince čekala další oslava.  Salesiánští spolupracovnici skládali své sliby (Promesas de salesianos cooperadores). Je to super, že i tady v Mexiku existují lidé, kteří se na zbytek svého života zavazují pomáhat a podporovat salesiány. Řádně jsme to taky oslavili. Teď si možná říkáte, že tady v Mexiku je to samá fiesta a máte v podstatě pravdu, protože hned 11. prosince nás čekala Velada Guadalupana (velada znamená v překladu večírek) – další oslava de la Virgen de Guadalupe. Každé centrum si připravilo nějaké vystoupení. My (tedy oratoř Dona Boska) jsme pro tuto příležitost nacvičili guadalupský tanec (La danza Guadalupana) – konkrétně nás tančilo 6 děvčat a musím říct, že všechno klaplo, jak mělo. I když jsem z toho měla obavy a nervozitu, protože nejsem moc dobrá tanečnice.

A jelikož nás tento měsíc čekaly vánoční prázdniny, tak jsme se 17. prosince vydali na cestu – každý do svého rodiště, ke své rodině, tedy až na mě.  Mě očekávala rodina mé spoludobrovolnice Margarity.  Margarita pochází z Guadalajary – město, které se nachází ve státě Jalisco. Protože celá komunita pochází z jihu, tak nás čekala společná asi 20 – ti hodinová cesta do Guadalajary, kde mě a Margaritu vysadili a pokračovali směrem Leon a dál…. Měla jsem tak možnost poznat další kus Mexika. Byly to prázdniny zaměřené na poznávání, neboť každý den jsme vyrazili na jiné místo. Poznala jsem tedy jak centrum Guadalajary, tak i okolní vesničky nacházející se v blízkosti Guadalajary – Zapopan, Chapalu, Tlaquepaque a Guanajuato, kde jsem si pořídila své první obrovské vysněné s barvami Mexika – sombrero!  Musím říct, že to byly opravdu dobře využité prázdniny. Guadalajara je moc pěkné město a okolní vesničky ještě hezčí, zvláště Guanajuato – je zde mnoho historie. Kromě těchto míst jsem poznala spoustu nových lidi a naučila se spoustu nových slovíček! Musím říct, že od doby, co jsem přijela, stále jen poznávám nové lidi, až kolikrát nevím, jestli jsem se s tím člověkem již setkala nebo ne!

Na této fotce je vesnička Guanajuato.

A jak probíhá doba adventní a Vánoce v Mexiku?

Stejně jako u nás, jen s tím rozdílem, že adventní věnec nemá 4 svíčky, ale 5 – 3 svíčky mají fialovou barvu, 1 svíčka je růžová a jedna bílá – ta se nachází uprostřed.  Tyto barvy jdou záměrně od nejtmavší po nejsvětlejší, což symbolizuje cestu od temnoty ke světlu – k narození Ježíše Krista.  Moc hezká symbolika.

Na závěr bych vám chtěla napsat něco málo z našeho komunitního života. Vztahy v komunitě nejsou vždy ideální a ne vždy se všemi jejími cleny vycházím dobře, asi proto, že jsou to samí chlapy (když tedy nepočítám Margaritu) a ještě k tomu Mexicanos. Ale myslím, že problémy jsou všude a je třeba je překonávat. Jak mi sdělila jedna señora, Mexicanos  jsou přímí lidé, co mají na srdci nebo na jazyku to řeknou bez vytáček. Ale s ostatními lidmi vycházím moc dobře. Lidé jsou tady velmi otevření a milí a vděční. Vždycky když se potkají, nechybí obětí, stisknuti ruky a políbení na tvář. Takových obětí jsem již obdržela nespočet, zvláště v této době, v době Vánoc, kdy mi spousta lidí říká, že když mě nemohou obejmout mí rodiče, tak oni to udělají za ně a velmi rádi a upřímně. A když někoho navštívím doma, vždycky mi řeknou, tady je tvůj domov, sem se můžeš kdykoliv vrátit! Tak už tu mám několik domovů, maminek, tatínků, sester, brášků, babiček, ….Cítím jejich podporu a přijetí!

Když je mi smutno, tak si říkám, neztrácej naději, vždy je tu někdo, kdo na Tebe myslí, minimálně Bůh.

Tak Vám všem na závěr mého dopisu chci říct, nikdy neztrácejte naději, Bůh je mezi námi, přišel na tento svět pro každého z nás a má nás všechny stejně rád. Je v každém z nás. Proto Vás chci poprosit, zkusme v tomto NOVÉM roce více myslet na druhé a více jim sloužit. A dělejme to se stejnou láskou a upřímností, jako bychom sloužili samotnému Bohu.

Feliz año!

Pája

 

FOTOGRAFIE Z MEXIKA


Príbuzné clánky

Ke stažení


Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA