Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Hola, hi, ahoj, hallo, ciao, cześć!!!

Všechny tyto podzdravy jsme mohli slyšet v polském Krakově ve dnech 8. - 12. září 2010. Uskutečnil se tam totiž mezinárodní meeting mladých, kterého se zúčastnili mladí z Německa, Itálie, Španělska, Polska, Rakouska a České republiky.

V polovině září se v rámci kampaně Šampióni pro Afriku uskutečnil mezinárodní meeting mladých. V polském Krakově se sešlo 26 zástupců mladých lidí z Německa, Španělska, Rakouska, Itálie, České republiky a Polska. Z České republiky byla vybrána skupinka mladých ze ZŠ Pouchov Hradec Králové, která zvítězila  v národní soutěži Šampióni pro Afriku. Celého setkání se zúčastnil mezinárodní tým Šampióni pro Afriku a také Tlhakiso z Lesotha, jako představitelka afrického kontinentu.

O čem celý meeting byl?

Setkání v krakovském Salesiánském centru jsme odstartovali již ve středu večer. Program byl ve znamení: „Poznej různé země!“ Skupinka z každé země si připravila představení svého národa a přivezla na ochutnávku něco z domácí kuchyně. A nezůstali jsme jen u jídla v podobě lahodné italské pizzy, vydatné české bramboračky nebo voňavých německých preclíků, také jsme si zatancovali „Makarénu“ ve žhavém španělském stylu i českou polku v Polsku.


Druhý den jsme měli možnost se mezi sebou více poznat, program však nebyl zaměřen pouze k zábavě. Pomocí aktivity „Hot line“ jsme diskutovali o diskriminaci a jejich následcích. Vyřčené i nevyřčené úvahy během dopoledne jsme doplnili o praktické ukázky. Odpoledne totiž byla příležitost zažít diskriminaci na vlastní kůži! Pro tuto aktivitu jsme byli rozděleni do skupin a podle instrukcí jsme budovali svá vlastní města určená jen pro určitý typ lidí. Tak se nám v Salesiánském centru objevilo hned několik imaginárních měst, která byla plná předsudků vůči ostatním. 


Po každém obědě byla možnost sportovních aktivit, asi největší úspěch měl fotbal a chození po provaze.


V pátek jsme se ještě trochu zabývali tématem diskriminace a hlouběji jsme se seznámili s apartheidem v Jihoafrické republice a Nelsonem Mandelou, který proti němu bojoval. Program však nebyl jen o Africe. Jednotlivé skupinky nám představily osobnosti, které jsou pro jejich země důležité. A tak nás navštívil „domácí“ papež Jan Pavel II., „náš“ Václav Havel, rakouský Wolfgang Amadeus Mozart, německá topmodelka Heidi Klum nebo italský kněz Don Bosco.


Pateční odpoledne už jsme věnovali přípravám na naši malou akci, kterou jsme plánovali uskutečnit na hlavním náměstí v centru Krakova. Ve skupinkách jsme dali hlavy dohromady a snažili se vymyslet nějakou akci, která zaujme, pobaví a současně lidem něco sdělí a navede k zamyšlení. Nakonec jsme společně vybrali nejlepší z našich nápadů a vznikla jedna velká akce.


Se zelenými maskami na obličejích jsme v sobotu kráčeli centrem Krakova a hlasitě provolávali hesla: "One world, one love, one nation!" Celá akce byla doprovázena zpěvem národní africké písně Shosholoza a tradičním africkým tancem, který nás naučila Tlhakiso. Cílem akce bylo, aby se lidé zamysleli nad následky diskriminace. Svoje nápady a hesla mohli kolemjdoucí napsat na velký papír, který jsme pro ně měli připravený. O celé této akci bude brzy video, kde budete moci na živo tuto akci.

Sobotní odpoledne už bylo zaměřené na hodnocení meetingu a k přípravám na večerní party. Večer se soutěžilo o nejhezčí africký oblek a jednotlivé skupinky si pro nás připravily zábavný program, který byl velmi originální. Nechybělo ani výborné jídlo, ani tanec a loučení na úplný závěr.

"Krakow was the best!!!! Very Very!!!!!!!!!!!!! Thank you so much!!!!!!!!!!!" napsal jeden z účastníků na zeď Šampiónů na Facebooku; a to mluví za vše.
Něco jsme se naučili, pobavili jsme se a hlavně jsme se seznámili s novými lidmi z jiných zemí.

Fotogalerie k této akci ZDE.Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA