Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Návštěva v rodině indického misionáře Sureshe Ekky

Výprava českých salesiánů P. Jaroslava Vracovského a P. Jaroslava Mikeše, spolu s Tomášem Nýdrle ze SADBY navštívila v sobotu 21. ledna rodinu salesiána Sureshe Ekky v Corramore, stát Assam, Indie.

Suresh Ekka odešel z Indie na misie do Evropy, stal se členem české salesiánské provincie a připojil se k české misii v Bulharsku. Suresh pochází ze státu Assam v severovýchodní Indii, kraj známý pěstováním čaje. Jeho rodná vesnice se nazývá Corramore, leží asi 15 km od hranic s Bhútánem.

Sureshova maminka zemřela před jedenácti lety. Jeho otec je supervizor na čajové plantáži, dohlíží tedy na sklizeň čajových lístků. Rodina bydlí v malém domku, který poskytuje čajová společnost svým zaměstnancům. Při návštěvě Sureshovy rodiny jsme tatínkovi, bratrovi a dalším příbuzným pustili krátké video se Sureshem, které si můžete prohlédnout zde. Tatínek byl velmi rád, že viděl svého syna šťastného a vyjádřil díky za jeho povolání. Ve vesnici nás lidé velmi mile přijali. Viděli jsme stavbu místního kostela, který bude kamenný. Nyní lidé chodí na bohoslužby do přístřešku z bambusové konstrukce.

Corramore patří do farnosti Tangala. Tu spravují tři kněží, jeden z nich je slepý. Je zde také škola pro stovky dětí a internát pro 150 chlapců. Školu vede P. Peter Pazhayamkottil. Do farnosti patří 23 000 farníků, kteří žijí v mnoha odlehlých vesnicích. Například cesta do Sureshovi rodné vesnice trvá necelou hodinu po rozbitých silnicích a polních cestách. Kolem jsou čajová pole, večer sem z hor u hranic s Bhútánem přicházejí divocí sloni, kteří jsou často nebezpeční.

Mše se ve vesnici koná cca jedenkrát za měsíc. Mohli jsme také navštívit několik formačních domů. Mezi jinými misijní aspirantát, kde se mladí chlapci, kteří mají zájem stát se salesiány a odejít do misií, připravují na své povolání. V misijním aspirantátu v Sirajuli je padesát mladých mužů. Byli jsme také přijati v noviciátu a aspirantátu v Shillongu. V místním noviciátu byl P. John Med pět let novic mistrem. V souvislosti s P. Johnem Medem a Sureshem padla několikrát myšlenka, že ten kdo dává, dostává zpět. Je to jistá výměna darů.

 

Napsal Tomáš Nýdrle


Príbuzné clánky


Tyto stránky provozuje



Starý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA